Charytatywnie

Im da­jesz więcej, tym większym się sta­jesz
Antoine de Saint-Exupéry

Bezinteresowna pomoc to jedna z najpiękniejszych i najprzyjemniejszych aktywności człowieka – dorosłego i dziecka. W Mojej Szkole wiemy o tym bardzo dobrze, dlatego podejmujemy szereg akcji charytatywnych i staramy się promować je oraz współpracować z ich organizatorami, gdy tylko możemy. Nasi Uczniowie zaś chętnie angażują się w altruistyczne działania, czasem nawet sami wychodzą z inicjatywą zbiórki lub udziału w dobroczynnej akcji.

Nasza placówka bierze udział w takich przedsięwzięciach, jak:

Szlachetna Paczka – projekt mający na celu pomoc najuboższym rodzinom. Kierując się zasadą, że świat należy zmieniać od siebie, zawsze wybieramy rodzinę z naszej miejscowości. Od organizatorów otrzymujemy listę potrzebnych rzeczy, następnie zamieniamy się w pomocników św. Mikołaja i przynosimy dary, wspólnie pakujemy je, a na koniec przekazujemy wolontariuszom, którzy dostarczają paczkę do „naszej rodziny”.

– Grosik dla Gajki – w grudniu zorganizowaliśmy kiermasz charytatywny, na którym zbieraliśmy pieniądze na leczenie Gajki Nosowicz – siostrzyczki naszego ucznia Jonatana. Chcecie poznać historię Gai? Zajrzyjcie tutaj  i wesprzyjcie naszego maleńkiego elfika. Wszyscy ją uwielbiamy i chcemy jej pomóc.

Fundacja opieki Canis – kolejnym działaniem wspierającym potrzeby lokalnego środowiska była pomoc zwierzakom z  Fundacji Opieki nad  Zwierzętami  CANIS. Rodzice, nauczyciele i uczniowie zebrali karmę dla psów i kotów, koce, nawet zabawki. Na koniec wszystkie dary zostały zawiezione potrzebującym czworonogom. Mamy nadzieję, że śpią teraz wygodnie i mają pełne brzuszki.

– WOŚP – akcja, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Na ulice Łomianek i Warszawy wyruszyli wolontariusze z Mojej Szkoły, nie bacząc na styczniowy mróz. W tym roku udało nam się zebrać ponad 11.000 zł!

– Góra Grosza – na przełomie listopada i grudnia odbywa się wielka zbiórka drobnych monet. Celem, na który są zbierane, jest pomoc dzieciom wychowującym się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie dzieciom, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Nasza FUNDACJA PER ASPERA AD ASTRA korzysta z pomocy wolontariuszy.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych spotykają się z naszymi uczniami w godzinach opieki świetlicowej . Wymyślają i wspólnie uczestniczą w grach i zabawach ruchowe, planszowych i innych aktywnosciach swobodnych.

Jesteśm także partnerem w programie LATITUDE. Polega on na tym że zapraszamy do naszej szkoły i gościmy w naszych domach angielskojęzycznych wolontariuszy z całego świata (Kanada, Nowa Zelandia, Argentyna, Wielka Brytania). W praktyce Ci młodzi ludzie pracuja z nami podczas zajęć programowych wraz z nauczycielem prowadzącym. Rolą wolontariuszy jest przekazywanie wiedzi i zaznajamianie naszych uczniów z aspektami kultury  z jakiej się wywodzą, a także – co oczywiste – nawiązywanie relacji w języku angielskim.

Podczas pobytu w naszej szkole wolontariusze mieszką u rodzin które zgłoszą taką gotowość. Bliskie spotkanie z osobą z innego kraju, a często kontynentu, wymiana doświadczeń, nawiązywanie bliższych relacji, progres w używaniu języka – doswiadczenia bezcenne.

Mamy nadzieję, że wszystkie filantropijne działania, w które angażują się nasi uczniowie, sprawiają, że stają się wrażliwszymi dziećmi , a w przyszłości  – dorosłymi ludźmi. Ludźmi, którzy nigdy nie przejdą obojętnie obok potrzebujących istot mieszkających na naszej planecie.